W dniu 6.11.2020 odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli BRANŻ ZAMKNIĘTYCH z administracją rządową.
Stronę rządową reprezentowali przez:
- Olga Semeniuk – wiceminister MRPiT
- Bartosz Marczuk – wiceprezes PFR
W rozmowie uczestniczył również:
- Adam Abramowicz – rzecznik MŚP
W imieniu Branż zamkniętych – hotelarskiej, fitness, gastronomicznej oraz eventowej, w wideokonferencji udział wzięli:
- Bartosz Bieszyński – koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń RPSiW
- Dominik Górka – Klub Agencji Eventowych SAR, SAR Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej
- Mikołaj Ziółkowski – Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR
- Łukasz Adamowicz – SOIT
- Tomasz Napiórkowski – Polska Federacja Fitness
- Jacek Galiński – Polska Federacja Fitness
- Ireneusz Węgłowski – Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP
- Sławomir Grzyb – IGGP – Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej
- Jarosław Uściński – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni I Cukierni
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez stronę rządową aktualnych propozycji systemowych dla branż zamkniętych / ograniczonych w swojej działalności (propozycje omówione zarówno przez wiceprezesa PFR, jak i Panią wiceminister).
Następnie reprezentacja branż zamkniętych przypomniała i przedstawiła 6kluczowych postulatów, które zdaniem leaderów stanowią swoisty “most” do przejścia przez ten trudny dla wszystkich okres tj.:
- UMORZENIE W 100% SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI
- DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI BEZ WZGLĘDU NA ZATRUDNIENIE
- REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW
- ZAWIESZENIE SPŁAT KREDYTÓW / LEASINGÓW do 3 miesięcy po zakończeniu pandemii
- DALSZE DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY
- WPROWADZENIE KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA
Po prezentacji powyższych punktów, głos zabrał Rzecznik MŚP, który wyraził pełne poparcie dla postulatów przedmówców i poprosił stronę rządową o odniesienie się do propozycji i w jakim stopniu mogą być spełnione.
W związku z powyższym kolejnym etapem spotkania była dyskusja dot. synergii, w jakim zakresie propozycje branżowe są uwzględnione w przygotowanym przez rząd tzw. programie “10 punktów” wsparcia dla gospodarki.
Jedną z kluczowych kwestii był temat identyfikacji najbardziej poszkodowanych branż.
PFR, jak i MRPiT są otwarte na rozwiązania proponowane przez sztab, tj: wprowadzenie kryterium spadku obrotów oraz oświadczenie przedsiębiorcy o tym, że jest w branży poszkodowanej przez COVID-19 /bez brania pod uwagę PKD/. Reprezentanci branż zamkniętych zwrócili uwagę, że kryteria PKD są niewystarczające i też często krzywdzące (wiele poszkodowanych branż działa na różnych kodach).
Zostało to przyjęte ze zrozumieniem. Zwrócili również uwagę na konieczność przygotowania mechanizmów zawężających pomoc do dotkniętych branż, a jednoczenie nie pomijania w tych branżach przedsiębiorców, których np. dotychczasowa pomoc ominęła.
Ważne jest także dostosowanie czasu trwania, jak i zakresu pomocy do potrzeb branżowych.
Podsumowując część merytoryczną, popartą następnie konferencją prasową Premiera Mateusz Morawiecki / Kancelaria Premiera / widzimy, że większość naszych postulatów pod kątem strategicznym zostanie przez rząd uwzględniona.
Niestety nie znamy jeszcze szczegółów wszystkich propozycji w tym przede wszystkim kryteriów / mechaniki i timingu tego procesu.
To, czego dzisiaj na pewno zabrakło to, zgody Pani wiceminister na powołanie stałego zespołu międzybranżowego tak, aby skoordynować prace 4 branż. Nie rozumiemy tej decyzji ponieważ wychodzi ona naprzeciw wsparciu rządu w sprawnym procesie prac roboczych ze stroną społeczną.
Zostaliśmy również zaskoczeni brakiem udziału w spotkaniu Pana Premiera Jarosław Gowin, który oficjalnie potwierdził i zapowiedział publicznie swoją obecność. Zabrakło również przedstawiciela Ministerstwo Finansów.
Jednocześnie ustalaliśmy kolejny termin spotkania w przyszłym tygodniu i wtedy wierzymy, że wrócimy do Was ze szczegółami.
Liczymy jednocześnie na ponowną analizę przez ministerstwo propozycji stałej pracy naszego zespołu bo tylko wspólnie jesteśmy w stanie współpracować efektywnie.
Ale przede wszystkim dziękujemy wszystkim, który w tą beznadziejną pogodę pojawili się dzisiaj na placu Zamkowym i podpisali petycję – było Was/Nas kilkaset! Wysoka piona!
#RatujmyEventy #RatujmyHotele #RatujmyFitness #RatujmyGastronomię
Evenciarze / Fitnesowcy / Gastronomowie / Hotelarze
*eventowej szeroko rozumianej czyli przemysłu spotkań i wydarzeń w tym m.in. konferencje / targi / kongresy/ turystyka biznesowa czy wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, jak np. koncerty / festiwale muzyczne oraz firmy z zaplecza technicznego wydarzeń, targów, imprez rozrywkowo-artystycznych) wraz z usługami transportu autokarowego i samolotowego.