W dniu dzisiejszym (26.10.2020) odbyło się kolejne spotkanie Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii dot. pilnego opracowania rozwiązań sektorowych dla naszych branż, tak aby miały one szansę przetrwania przez kolejne trudne miesiące rozwoju pandemii.

 Ze strony Ministerstwa udział w spotkaniu wzięli:

  • Pan Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju Pracy i Technologii
  • Pani Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii
  • Pan Rafał Szlachta, Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii
  • Pan Wojciech Paluch, Dyrektor Departamentu MŚP w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii
  • Pan Dariusz Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw
  • Pan Bartłomiej Marczuk, Wiceprezes Polski Fundusz Rozwoju

Ze strony RPSiW w spotkaniu udział wzięli:

Dodatkowo w spotkaniu uczestniczyli koledzy i koleżanki z branży szkoleń (Polska Izba Firm Szkoleniowych)

Na początku spotkania Rada przedstawiła w formie krótkiej prezentacji aktualną sytuację rynkową oraz propozycje działań w kierunku opracowania rozwiązań sektorowych dla tej części polskiej gospodarki (w załączeniu znajdziecie grafiki).

Strategiczne propozycje Rady są oparte na trzech poziomach działania:

Poziom I – Bezpośrednie wsparcie finansowe

Dodatkowy nabór na fundusze z PFR dla naszych sektorów.

Abolicja lub minimum 12 miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR dla firm z przemysłu spotkań i wydarzeń.

Obniżenie wysokości zwrotu subwencji do PFR o 18,75% związanej z niespełnieniem warunku braku spadku zatrudnienia (którego warunku firmy nie prowadzące swojej działalności od 6 miesięcy nie są w stanie spełnić).

Uruchomienie funduszu zwrotów za wydarzenia / spotkania b2c / b2b – gwarantującego zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuację klientów przy nowych rezerwacjach / forma kredytu obrotowego na okres 5 lat

Odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy dla firm z sektorów poszkodowanych.

Poziom II – Wynagrodzenia / ZUS

Dopłata do wynagrodzeń i przestojowego do czerwca 2021 roku dla firm (WUP i PUP) z naszych sektorów, objętych spadkiem 70%, liczonym rok do roku, przez dowolne 3 kolejne miesiące z 6 przed złożeniem wniosku.

Wprowadzenie brakujących kodów PKD i przedłużenie zwolnień z zus do czerwca 2021 roku – kryterium 70% spadku obrotów

kody pkd: 73.11.z !!!, 82.30.z, 52.29.c, 85.51, 93.29 z, 90.02, 77.29.z, 56.21.z, 49.39, 90.01.z, 90.02.z, 90.03.z, 90.04.z, 90.02.z, 93.29.z, 74.90.c, 74.90.z, 68.20.z.

Wprowadzenie postojowego do czerwca 2021 roku dla firm z naszego przemysłu objętych spadkiem 70%, liczonym rok do roku, przez dowolne 3 kolejne miesiące przed złożeniem wniosku.

Poziom III – Stymulacja popytu

Wprowadzenie bonu na spotkania / wydarzenia – bony dla klientów organizujących spotkania, targi, konferencje.

Obniżenie stawek VAT na sektory dotknięte paraliżem w celu pobudzenia popytu od nowego 2021 roku.

Możliwość odliczania kosztów organizowanych spotkań / wyjazdów w kosztach firmy w celu pobudzenia popytu.

Możliwość skorzystania z funduszu socjalnego na organizację wydarzeń / spotkań w celu pobudzenia popytu.

Dodatkowo podnieśliśmy kwestię stałego i długoterminowego przypisania naszego przemysłu do konkretnego departamentu w ramach resortu.

Po przedstawieniu powyższych punktów głos zabrał Rzecznik MŚP: Dariusz Abramowicz, który podziękował za bardzo spójną prezentację ze strony Rady i uznał, że nasze propozycje są “normalne” / logiczne i jakościowo świetnie przygotowane i jako

Rzecznik w pełni popiera nasze stanowisko i wszystkie postulaty. Rzecznik wręcz cytując “błaga” rząd o przedstawienie strategicznego planu dot. otwierania / zamykania gospodarki i poszczególnych jej gałęzi. Na końcu Rzecznik jeszcze raz podziękował za nasze stanowisko i w pełni jeszcze raz je poparł.

Na końcu głos zabrał Pan Premier, który podsumował, iż:

spotkanie służyło zebraniu postulatów / propozycji i tego typu spotkania są obecnie realizowane z wieloma branżami;

na pewno na ten moment nie ma możliwości uruchomienia z budżetu państwa drugiej fali pomocy typu PFR w wysokości 100 mld PLN; ewentualnie może rządu UE zaakceptują tego typu rozwiązania włączając mechanizmy kontroli deficytu zadłużenia budżetu; aktualnie zatem resort w najbliższych dniach będzie zbierał dane ze wszystkich branż wraz z postulatami oraz będzie obliczał ich koszty i wtedy wróci do strony społecznej z konkretami – Premier zapowiedział, że stanie się to “na dniach” – być może już w tym tygodniu;

Priorytetami będą branże, które utrzymują miejsca pracy w Polsce niż za granicą oraz generują przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki na świecie;

Premier zapowiedział powrót do rozmów z naszą branżą, jak i pozostałymi najszybciej jak to będzie tylko możliwe (czyli po obliczeniu kosztów pomocy dla budżetu państwa oraz przygotowania konkretnych narzędzi pomocowych).

Czekamy zatem na konkretną propozycję ze strony Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii i jak tylko ją otrzymamy to będziemy przedstawiać nasze stanowisko oraz oczywiście będziemy ustalać kolejne robocze spotkanie w tym zakresie.

Zachęcamy do obejrzenia live z podsumowaniem spotkania z MR – https://www.facebook.com/TUgether1/videos/790688938142200

Zespół Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń