KOMISJA GOSPODARKI NARODOWEJ I INNOWACJI Senat Rzeczypospolitej Polskiej PODJĘŁA UCHWAŁĘ O PRZYJĘCIU TZW. USTAWY O MIKRO TARCZY DLA TURYSTYKI / BRANŻY WYDARZEŃ / SPOTKAŃ / TARGÓW / ROZRYWKI Z POPRAWKAMI

W posiedzeniu komisji uczestniczyła pełna reprezentacja ze strony rządu Ministerstwo Rozwoju Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czele Andrzej Gut-Mostowy Rafal Szlachta oraz szeroka reprezentacja strony społecznej (co nas bardzo cieszy) w tym m.in. Piotr Zubrzycki (piloci), Andrzej Wnęk Oddolna Inicjatywa Ratowania Turystyki – OIRT Paweł Niewiadomski Polska Izba Turystyki Marcin Chiliński OSAT oraz ekspert ze strony Konfederacja Lewiatan

  • komisja omówiła założenia ustawy i poprawki zgłaszane zarówno przez senatorów, jak i stronę rządową;
  • główna oś dyskusji strony społecznej – senatorów (tutaj głos w tym zakresie był koordynowany przez Adam Szejnfeld) – strony rządowej toczyła się wokół rozszerzenia zakresu PKD dot. zwolnień z ZUS / postojowego, obniżenia progu spadku w obrotach koniecznego do otrzymania pomocy (proponowany w projekcie ustawy 80%)
  • w rezultacie strona rządowa poparła poprawki komisji dot.
    • obniżenia progu spadku obrotów koniecznego do otrzymania zwolnienia z ZUS do 75%;
    • zmiany formuły zgłoszenia wniosku do Turystycznego Funduszu Zwrotów pozwalającego na zgłaszanie się również podmiotów, które prowadzą usługi B2B (głównie incentive);
    • korekt redakcyjno – technicznych zgłaszanych przez legislatorów senackich.

Poszerzenie kategorii PKD zyskało zrozumienie zarówno po stronie senatorów, jak i rządu, ale zgodnie z uzasadnieniem strony administracji publicznej nie ma wystarczających aktualnie środków budżetowych na takie działanie.

Nie mniej jednak komisja zadecydowała o przyjęciu dobrej dla naszej branży poprawki w tym zakresie (dodanie m.in. PKD 73.11.z), ale jak wiemy ustawa jeszcze będzie rozpatrywana jeszcze przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej więc spodziewamy się odrzucenia tej modyfikacji.

PKD naszym zdaniem pozostaną finalnie naszym zdaniem niezmienne tj:

POSTOJOWE NA 3 MIESIĄCE (CZERWIEC – SIERPIEŃ)

49.39.Z (transport lądowy), 79.11.A (agenci turystyczni), 79.90.A (piloci i przewodnicy), 90.01.Z (artyści występujący na wydarzeniach), 90.02.Z (działalność wspomagająca organizację wydarzeń), 77.39.Z (wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń), 93.29.Z (pozostała działalność rozrywkowa).

ZWOLNIENIE Z ZUS NA 3 MIESIĄCE (CZERWIEC – SIERPIEŃ)

49.39.Z (transport lądowy), 79.11.A (agenci turystyczni), 79.90.A (piloci i przewodnicy), 82.30.Z (organizacja targów, wystaw i kongresów), 55.10.Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania), 90.01.Z (artyści występujący na wydarzeniach), 90.02.Z (działalność wspomagająca organizację wydarzeń), 93.29.Z (pozostała działalność rozrywkowa), 77.39.Z (wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń).

Warunek przy zwolnieniach ZUS: spadek przychodów 75%

UWAGA! DOPÓKI USTAWA NIE WEJDZIE W ŻYCIE CAŁY CZAS PŁACIMY ZUS!!!

Co dalej?

Szansę na zmianę tego stanu rzeczy na etapie procesu legislacyjnego wydaje się wyczerpana. Nie jesteśmy tutaj optymistami.

Kluczowe zatem jest rozpoczęcie procesu dot. „II rundy” wsparcia i dedykowanego planu / wizji / strategii na reaktywację naszego przemysłu i jego utrzymanie powyżej linii wody, a nie poniżej (nie jesteśmy przemysłem produkującym łodzie podwodne)

Relacje video z komisji jeszcze nie jest dostępna – wrzucimy na stronę jak tylko się pojawi.

Dobrego wieczoru i pamiętajmy, że może jest to mały krok i na pewno daleki do wyjścia naszym wyzwaniom ale lepszy taki niż żaden. Teraz będziemy starać się żeby kolejny był dłuższy, ale tutaj to już bardziej zależy od rządu, którego to oczywiście w tym działaniu będziemy mocno dopingować!

Stay tuned / positive and #TUgether