Z chwilą wybuchu konfliktu na Ukrainie ruszyły lawinowo zbiórki pieniędzy. Niestety, pośród wielu rzetelnie prowadzonych składek pojawia się coraz więcej „fałszywek”, zakładanych przez oszustów wyłudzających pieniądze.
Przed wysypem takich „fejkowych” zbiórek przestrzegają dwie organizacje zajmujące się cyberbezpieczeństwem: CERT Polska, działające w strukturach NASK oraz zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF.
Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut.
CSIRT KNF zwraca też uwagę, że oszuści chwytają się „klasycznego oszustwa nigeryjskiego”. Chodzi o takie sformułowanie wiadomości mailowej, w której nieznana osoba (oszust) formułuje prośbę o przelew, motywując to niezwykłymi okolicznościami, w jakich się znajduje.W zamian obiecując lukratywne, nigdy nie spełnione obietnice finansowe. Charakterystyczne jest też, że maile te pisane są nieporadną, łamaną polszczyzną.
Piękne odruchy trzeba kierować na właściwe tory!
Dlatego rekomendujemy, aby wspierać przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które działają od lat, mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu i w rozliczaniu zgromadzonych środków.
Odradzamy wpłacania pieniędzy mało znanym lub nieznanym firmom czy instytucjom charytatywnym, które powstały w ostatnich dniach jak grzyby po deszczu.
Nie polecamy wspierania także osób fizycznych, chyba że są to nasi bliscy lub zaufani znajomi.
Domeny wykorzystywane do oszustw umieszczane są na liście ostrzeżeń CERT.
https://cert.pl/posts/2020/03/ostrzezenia_phishing/
Warto za to:
zajrzeć na rządową stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/, gdzie zebrano informacje na temat prawdziwych zbiórek pieniędzy. Wśród organizacji, które można wspierać, są m.in. UNICEF, Polska Akcja Humanitarna (PAH), Polski Czerwony Krzyż (PCK), Polska Misja Medyczna / Polish Medical Mission, Caritas Polska i wiele innych.
Oficjalne zbiórki ruszyły także w serwisach zrzutka.pl Siepomaga.pl czy Pomagam.pl
https://zrzutka.pl/razemdlaukrainy
https://pomagam.pl/firmydlaukrainy pod hasłem #SolidarniZUkraina, z funkcjonalnością, która pozwala również
założyć firmową „wirtualną puszkę” w ramach głównej akcji.
https://www.siepomaga.pl/ukraina
Do pomocy włączyły się też banki, które zbierają pieniądze przez swoje fundacje, np.
Fundacja ING Dzieciom: https://bit.ly/3vFJvQ8
Fundacja PKO Banku Polskiego: https://bit.ly/3hHn7Oa
Fundacja BNP Paribas: https://bit.ly/3IKQtXH
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania: https://bit.ly/3IKZJuV
Z kolei z inicjatywy Pracodawców RP, przy wsparciu partnerów: BNI, Corporate Connections, Polskiej Rady Biznesu i „Pulsu Biznesu”, uruchomiono zbiórkę finansową: https://pracodawcyrp.pl/ukraina