Na wolontariacie obywatelskim opiera się w tej chwili ogromna część pomocy doraźnej, świadczonej uchodźcom z Ukrainy – oddolne, lokalne inicjatywy, akcje samorządowe, zaangażowanie setek tysięcy osób na dworcach, w szkołach, urzędach gmin i miast, w punktach recepcyjnych i miejscach zbiórek. Przez 12 dni wojny przybył do Polski już ponad 1 mln Ukraińców, stąd dziś pilnie potrzebna jest organizacja ich pobytu w naszym kraju.
W tej chwili praca wolontariuszy to jedna z najbardziej poszukiwanych form wsparcia. W samej tylko Warszawie zgłosiło się do pomocy już 6.000 osób. Ciągle jest nas jednak za mało na potrzeby kryzysu humanitarnego, z którym mamy do czynienia.
Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami i wolontariuszkami mogą zgłaszać się do licznych organizacji lub bezpośrednio do punktów recepcyjnych i zbiórkowych w swojej miejscowości.
Potrzebne są szczególnie osoby z znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego, nadzwyczaj poszukiwani psychologowie i pedagodzy, którzy wesprą matki z dziećmi w pierwszych dniach w Polsce.
Decydując się na pracę wolontaryjną pamiętajcie o tym, że:
– osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica na udział w pomocy
– nosimy maseczki! Pandemia jeszcze się nie skończyła!
– zanim zgłosisz się do wolontariatu zastanów się, czy emocjonalnie jesteś na to gotowy – uchodźcy potrzebują opanowania, spokoju i wsparcia, a nie Twoich łez.
– wypełniając formularz zgłoszenia do wolontariatu zastanów się w czym mógłbyś pomóc, jakie są Twoje kompetencje do wykorzystania (znajomość języka, przygotowanie psychologiczne, pedagogiczne, gastronomiczne, eventowe, logistyka itp.), zaznacz je lub czytelnie opisz wszystkie w formularzu zgłoszenia – usprawni to szybkie rozdzielanie obowiązków przez koordynatorów;
– wolontariat to praca na bardzo wysokich obrotach, z mnóstwem przypadków do przepracowania, z ogromnym obciążeniem psychicznym również dla Ciebie. Koniecznie zadbaj w tym wszystkim o siebie i o jakąś sprawdzoną dla siebie formę odreagowania po zakończeniu pracy.
Poniżej podajemy tylko część z ogólnopolskich adresów, pod którymi mogą zgłaszać się wolontariusze do pomocy:
– https://uahelp.info/pl
– www.turystykaukrainie.pl
– https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc
– https://www.pah.org.pl/…/wolontariat-w-zwiazku-z-wojna…/
– Polski Czerwony Krzyż: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSca3…/viewform
– https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2003
– https://wolontariat.um.warszawa.pl/auth/login
– Ukraiński Dom w Warszawie: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSeCKDqxfhZ0tb…/viewform
– Lubelska grupa wolontariacka przy Stowarzyszeniu Homo Faber
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfZRIbNh3VDzK…/viewform
– Centrum Wielokulturowe w Krakowie
https://docs.google.com/…/1FAIpQLScMK-NVlxvj4M…/viewform
– Dolny Śląsk #SaveUkraine
https://docs.google.com/…/1FAIpQLScuVGKeP1qsZG…/viewform
Na rządowej stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/ też ciągle przybywa linków do regionalnych organizacji wolontaryjnych oraz grup koordynacyjnych powoływanych przez samorządy. Warto tam zaglądać!
Przypominamy też, że można oddawać krew poprzez rejestrację na stronie:
https://krwiodawcy.org/krew-dla-ukrainy