W efekcie tych działań sztab został zaproszony na spotkanie z udziałem m.in. Premier J. Emilewicz w dniu 9 marca 2020 roku. Przygotowując się do tej narady z inicjatywy zespołu MICE nastąpiło uzgodnienie stanowisk / propozycji rozwiązań merytorycznych w gronie ponad 30 organizacji z szeroko rozumianej branży wydarzeń / spotkań / podróży służbowych / turystyki wyjazdowej / turystyki przyjazdowej / transportu / targów / przewodników i pilotów. W rezultacie tak spójnego przekazu oraz sprawnego działania grupy Ministerstwo Rozwoju zdecydowało się na oficjalne powołanie sztabu kryzysowego w skład którego to weszli przedstawiciele najważniejszych sektorów branżowych.
Od tego momentu (szczególnie w okresie marzec – kwiecień 2020) rozpoczął się okres bardzo intensywnej współpracy ze wszystkimi instytucjami publicznymi oraz komercyjnymi (m.in. banki), którego najważniejszym celem był lobbing oraz nieustająca presja na wprowadzanie dodatkowych form pomocy i wsparcia dla poszkodowanych przedsiębiorstw z naszej branży.
Działania sztabu / zespołu w ówczesnym czasie miały niebagatelny wpływ na m.in. wdrożenie PFR 1.0, opracowanie protokołów sanitarnych, wydłużenie tzw. „postojowego” / zwolnień ZUS, powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, czy też bieżącą aktualizację rozporządzeń „covidowych” wydawanych regularnie przez Radę Ministrów.
Jednocześnie realizowano na szeroką skalę działania medialne, których celem była budowa świadomości sytuacji kryzysowej w naszym przemyśle. W rezultacie przedstawiciele naszego zespołu wielokrotnie gościli w czołowych ogólnopolskich programach publicystycznych, a kwestia wydarzeń / spotkań na stale zagościła w medialnych eterze (wartość AVE to ok 2 mln zł w 2020 roku).
Szeroka rozpoznawalność marki komunikacyjnej TUgether i jej zasięgi pozwoliły zatem nie tylko na zbudowanie społeczności, ale i również umożliwiły skuteczną presję / lobbing, której efektem było m.in. częściowe otwarcie naszego przemysłu w czerwcu 2020 roku.
Kolejnym etapem rozwoju platformy tej międzybranżowej współpracy było powołanie latem 2020 roku Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń jako formy ustrukturyzowania działań zespołu, który to do tego momentu funkcjonował bardziej w trybie kryzysowym i zadaniowym.
Rada przystąpiła do bardzo intensywnych prac celem wydłużenia jesienią 2020 kolejnych form pomocy w związku z dalszym zamknięciem gospodarki i eskalacją epidemii. Działania w tym okresie skupiły się przede wszystkim na uruchomieniu programu PFR 2.0 w ramach to którego m.in. dzięki presji Rady udało się rozszerzyć katalog PKD o zakres działalności agencji reklamowych co oznaczało ponad 200 mln PLN dodatkowej pomocy dla naszego przemysłu.
Rok 2021 to przede wszystkim dalsze starania o dodatkowe formy pomocy oraz przede wszystkim ciągła presja na jak najszybsze profesjonalne i odpowiedzialne „uwalnianie” naszych sektorów gospodarczych.
W wyniku prawie 1,5 roku pracy ponad 30 organizacji i kilkudziesięciu osób Rada na trwale „osadziła” się w dialogu i współpracy z administracją publiczną czego namacalnym dowodem jest ogromnie dynamiczny wzrost świadomości naszej branży zarówno wśród państwowych decydentów, jak i opinii publicznej.
W toku wszystkich działań nie było instytucji z którymi Rada nie byłaby w dwustronnym kontakcie od Związku Banków Polskich, poprzez PFR po KPRM.
Z kolei przedstawiciele Rady uczestniczyli i uczestniczą w kluczowych / regularnych spotkaniach na najwyższym szczeblu z polskimi politykami i urzędnikami (łącznie z Prezesem Rady Ministrów i Prezydentem RP) wzmacniającym tym samym świadomość wyzwań przed jakimi stanęliśmy i stać będziemy w ciągu najbliższego czasu.
Za swoje działania Rada została do tej pory uhonorowana m.in. nagrodą MP Awards oraz Srebrnym Spinaczem (kategoria Public Affairs).
Codziennie śledzi nas ponad 8000 osób na Facebooku.
Od marca do grudnia 2020 działalność zespołu Rady koordynował Bartosz Bieszyński, od stycznia 2021 to zadanie przejęła Małgorzata Musiał – Bzowska.
RADA W LICZBACH
Biuro: biuro@rpsiw.pl
Media: media@rpsiw.pl
© 2024 by Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wdrożenie: WOJTECH