Doświadczenie wojny jest jednym z najczęściej opisywanych zdarzeń traumatyzujących. Osoby, które uciekają przed wojną z Ukrainy, często są w szoku, ponieważ uczestniczyły w zdarzeniach, które wywołują przerażenie, strach i bezradność, a równocześnie utraciły wszystko, co daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa.
Uchodźcy mogą doświadczać objawów zespołu stresu pourazowego, depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Dlatego często niezbędna jest im pomoc psychologiczna i wsparcie specjalistów, którzy wiedzą, jak poradzić sobie z traumą.
Jak wesprzeć psychicznie rodzinę, która zbiegając z Ukrainy, trafia do naszego domu?
Pod tym linkiem można obejrzeć webinar dla osób goszczących osoby uchodźcze z Ukrainy. Specjaliści radzą jak rozmawiać? Na jakie sytuacje się przygotować? Jak zadbać w tej pomocy o siebie?
https://www.facebook.com/events/409994804219874/?ref=newsfeed
Najważniejsze wskazówki specjalistów dla osób goszczących Uchodźców:
- Zapewnij dzieciom bezpieczne i wygodne miejsce do odpoczynku, a także zabawy i nauki.
- Uchodźcy potrzebują teraz spokoju i stabilności. Bądź cierpliwy i pełny ciepła, zrozumienia.
- Daj, czas i przestrzeń do rozmowy o traumatycznych wydarzeniach, wysłuchaj, bądź obok. Bądź empatyczny.
W razie potrzeby warto poprosić o darmową pomoc psychologiczną dla uchodźców. Z każdym dniem przybywa miejsc, które ją oferują w formie stacjonarnej lub zdalnie, w językach ukraińskim, rosyjskim lub angielskim.
Oto, gdzie szukać pomocy:
- Psycholodzy i Psycholożki dla Ukraińców | Психологи для України”.
2. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii uruchomiło punkty pomocy dla Uchodźców. Najmłodsi mogą skorzystać z pobytu w świetlicy (dziennym punkcie opieki) przy Koszykowej oraz darmowej rehabilitacji w punkcie w podwarszawskim Zagórzu.
https://mazovia.pl/…/mazowsze-uruchamia-w-warszawie…
3. Informacje o poradniach psychologicznych świadczących pomoc dla dzieci z Ukrainy są również publikowane na stronie urzędu Miasto Stołeczne Warszawa. Wsparcia można szukać w każdej z warszawskich dzielnic.
https://edukacja.um.warszawa.pl/…/wsparcie-dzieci-i…
4. Bezpłatną pomoc w formie porad psychologicznych oraz psychoterapii, a także wsparcie dla osób, które doświadczyły dyskryminacji, traumy, przemocy lub mowy nienawiści, dostarcza Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie Fundacja Ocalenie
https://ocalenie.org.pl/cpc
5. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznik Praw Dziecka(800 12 12 12) dyżuruje psycholog mówiący w języku ukraińskim i rosyjskim.
https://brpd.gov.pl/…/w-kazdy-poniedzialek-dyzur…/
6. Polskie Forum Migracyjne
znajdziecie bezpłatny telefon kryzysowy oferujący pomoc psychologiczną uchodźcom z Ukrainy (669 981 038). Infolinia działa w poniedziałki w godzinach 16-20, w środy w godzinach 10-14 i w piątki w godzinach 14-18.
https://forummigracyjne.org/kurs/bezplatny-telefon-kryzysowy
7. Centrum Medyczne Damiana
Przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8-20 w Centrum Medycznym Damiana działa infolinia (22 566 22 27) w języku ukraińskim dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej.
https://www.damian.pl/…/uruchamiamy-pakiet-pomocy…
9. @Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą skorzystać z infolinii (12 421 92 82) lub z pomocy w siedzibie Ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej 8b w Krakowie.
10. Darmową pomoc psychologiczną dla uchodźców, którą świadczą też poradnie m.in. Centrum Psychoterapii HELP