22 października odbyło się kolejne spotkanie statusowe przedstawicieli przemysłu spotkań i wydarzeń z kierownictwem Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii i Ministerstwo Zdrowia. Strona rządowa obecna na spotkaniu: Olga Semeniuk/MRiT, Dominik Gajewski/MZ i Magdalena Sobolak/GIS.

Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether reprezentowali: Paula Fanderowska SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, Dagmara Chmielewska Stowarzyszenie Branzy Eventowej – SBE / Events Industry Association – Poland, Olga Krzemińska-Zasadzka / SOIT Lukas Klimczak / Klub Agencji Eventowych SAR, Małgorzata Musiał TUgether, JJ Singh International Air Transport Association (IATA), Mikołaj Ziółkowski Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR, Marcin Mączyński Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP.

Poruszane tematy:

Wytyczne do działania sektora spotkań i wydarzeń po 30 października 2021, w zestawieniu z obecnymi wskaźnikami zachorowań vs. plan szczepień.

Usłyszeliśmy:

wariant lockdownu nie jest na tę chwilę nadal rozważany,

jeżeli zajdzie potrzeba zaostrzenia obostrzeń, to z uwzględnieniem regionalizacji (mowa głównie o 2-3 najbardziej „kłopotliwych” województwach)

osoby zaszczepione będą na pewno poza limitami

Ustawa Ministerstwa Zdrowia dotycząca regulacji dostępu pracodawców do bazy osób zaszczepionych oraz definiowanie grup, które będą wyłączone z limitów w przypadku wzrostu zachorowań (zaszczepieni, ozdrowieńcy, z negatywnym testem – zgodnie z założeniami unijnego paszportu covidowego). Usłyszeliśmy:

projekt jest gotowy i trwają końcowe prace nad nim w Radzie Ministrów, ale…

z powodu kontrowersji wokół tej ustawy, projekt wymaga jeszcze dalszych konsultacji wewnętrznych…

Projekt tarczy branżowej za maj 2021 r. (zwolnienie z ZUS za maj ’21 i dodatkowe postojowe za ten miesiąc):

rząd nie pracuje nad tym projektem i raczej do niego nie wróci…