Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego powstało w 2019 z potrzeby ustanowienia reprezentacji branży i włączenia się jej w proces regulacji usług zakwaterowania. Założycielami były osoby z firm świadczących usługi zakwaterowania w systemie „jeden obiekt to jedna rezerwacja” (m.in. apartamenty, domy), a także dostawców usług dla tej branży, tj. firmy sprzątające, pralnie, dostawcy oprogramowania do zarządzania zakwaterowaniem, firmy księgowe, portale rezerwacyjne i wiele innych.

PSWK dba o interesy przedstawicieli tego rynku oraz o wizerunek branży i zrozumienie jej specyfiki przez podmioty odpowiedzialne za tworzenie porządku prawno-gospodarczego. Swoimi działaniami dąży do profesjonalizacji usług wynajmu krótkoterminowego, a co za tym idzie ograniczenia „szarej strefy”, której obecność zaniża postrzeganą publicznie jakość usług i dotyka finansowo przedsiębiorców legalnie świadczących usługi zakwaterowania. Chce wypracować rozwiązania, które zapewnią możliwość oferowania wysokiej jakości usług hotelarskich przy poszanowaniu potrzeb lokalnych społeczności.

W Polsce funkcjonuje około 40 tys. obiektów świadczących ten typ usług zakwaterowania, oferujących niemal 150 tys. miejsc noclegowych. Zdecydowana większość firm w branży to jednoosobowe działalności gospodarcze, zatrudniające pracowników na umowy zlecenia lub zlecające usługi (np. sprzątanie, pranie) podmiotom zewnętrznym. Zatrudnienie w branży znajduje ponad 100 tys. osób.

Dane adresowe

ul. Żurawia 32/34
00-515 Warszawa

WWW / Social Media
Dane Kontaktowe

kontakt@adres.pl
+48 123 456 789

Michał Borychowski

REPREZENTANT ORGANIZACJI PSWK W RADZIE

Michał Borychowski

Z rynkiem nieruchomości związany od 2005 roku, zajmuje się zakwaterowaniem od 2009 r. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej.

Założyciel Facebookowej grupy skupiającej ludzi związanych z branżą wynajmu krótkoterminowego. Jest to najliczniejsza taka grupa na polskim FB, licząca obecnie ponad 8000 osób (reprezentujących usługi zakwaterowania, pralnie, firmy sprzątające, księgowe, technologiczne, prawne itp.). Twórca aplikacji Lula.Cleaning/pl, która usprawnia koordynację sprzątania apartamentów oraz pokoi hotelowych.

Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego, w którym pełni funkcję Prezesa. Zaangażowany w działania i inicjatywy zmierzające do profesjonalizacji rynku usług zakwaterowania.

Grzegorz Żurawski

REPREZENTANT ORGANIZACJI PSWK W RADZIE

Grzegorz Żurawski

Z wykształcenia specjalista komunikacji społecznej i public relations. Pracował zarówno w korporacjach (Henkel Polska, Scandinavian Tobacco), sektorze samorządowym (rzecznik Metra Warszawskiego) jak i administracji rządowej (jako rzecznik i doradca Ministra Sprawiedliwości i Ministrów Edukacji Narodowej). Prowadził zajęcia m.in. na UW i PAN oraz liczne szkolenia z zakresu komunikowania i zarządzania zakwaterowaniem.

Od 2016 roku prowadzi własną działalność w branży tzw. wynajmu krótkoterminowego pod marką Labo Apartment.

Jest członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego, w którym pełni funkcję wiceprezesa.