W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (wiceminister Olga Semeniuk) Ministerstwo Finansów (Pan Piotr Patkowski – Wiceminister i Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, Pan Jacek Partyka – zastępca Dyrektora w Departamencie Wspierania Polityk Gospodarczych) oraz Pan Paweł Borys, Prezes Polski Fundusz Rozwoju.

Radę reprezentowali: Mikołaj Ziółkowski / Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR, Beata Kozyra / Polska Izba Przemysłu Targowego, Dorota Wojtczak / Klub Agencji Eventowych SAR, JJ. Singh / International Air Transport Association (IATA) Marcin Mączyński / Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP, Anna Jędrocha / SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce i Małgorzata Musiał / RPSiW TUgether.

Wątki poruszone na spotkaniu:

1. Wyrównanie pomocy publicznej (tarcza branżowa) za okres maj-czerwiec, dla branż, które w maju nadal miały zakaz działalności, a w czerwcu ich odmrożenie z limitami było pozornie efektywne

Wiceminister O. Semeniuk: „Jesteśmy już na etapie rozruchu gospodarki. W ocenie rządu podmioty z branż zamkniętych otrzymały wystarczające środki pomocowe, by doczekać do obecnego momentu ponownego „otwarcia” gospodarki, korzystając przy tym z doświadczeń z modelu odmrożenia z lata 2020 r. Ci, którzy wyciągnęli wnioski z zeszłego roku, na pewno dobrze rozplanowali środki pozyskane z pomocy publicznej, żeby przetrwać do czasu rozruchu. Nie widzimy potrzeby kontynuacji spotkań z branżami zamkniętymi, skoro gospodarka ruszyła po lockdownie. Nie ma planów na uruchomienie dodatkowych środków typu tarcza branżowa czy finansowa. Nie dodrukujemy pieniędzy”. Pani Minister niestety po 15 minutach musiała opuścić spotkanie…

2. PFR – status podatku od umorzenia kwoty subwencji z tarczy PFR1.0

Wiceminister P. Patkowski potwierdził off-the-record dzisiejsze oficjalne już informacje o decyzji rządu w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonej części tarczy finansowej w stosunku do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jedyna słuszna decyzja! Dziękujemy.

3. BON SOLIDARNOŚCIOWY (Bon Eventowy/Konferencyjno-Targowy/Dla Kultury) oraz inne narzędzia wspomagające odbudowę sektorów najdłużej zamkniętych

Wiceminister Patkowski: „Wdrożenie kolejnego narzędzia popytowego wzorem Bonu Turystycznego nie odniesie zamierzonych efektów. Branże zamknięte nie mają problemu z popytem, gdyż większość zleceniodawców wyczekuje ze swoimi budżetami powrotu do realizacji odkładanych projektów, voucherów na wydarzenia, projektów z obszaru spotkań biznesowych, w tym targowo-kongresowych. Temat rozbija się raczej na osi zoptymalizowania obostrzeń i limitów, które pozwolą organizatorom wrócić do rentownego ofertowania i jak najszybszej realizacji wydarzeń.

Wiceminister Patkowski oraz Prezes Borys przyznali, że w rządzie reprezentują stronę, która optuje za szybszym znoszeniem obostrzeń, dlatego obaj panowie obiecali zapoznać się z postulatami Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń kierowanymi do Ministerstwa Zdrowia, które dotyczącą pilnych i koniecznych zmian w limitach z ostatniego rozporządzenia na okres wakacji. Paweł Borys: „Wskazane jest wypracowanie kompromisu we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Radą Medyczną przy KPRM, który pozwoli bezpiecznie, ale jak najszybciej wrócić koncertom, targom, konferencjom i kongresom do kalendarzy spotkań i wydarzeń”.

Wiceminister Patkowski dodał, że „ aktualnym wsparciem dla przedsiębiorców wychodzących z pandemicznego zastoju ma być także szereg zwrotnych narzędzi finansowych, oferowanych przez BGK, ARP, PARP i PFR. Tu przedsiębiorcy powinni szukać wsparcia na najbliższy okres odbudowy kondycji rynkowej”.

4. Wakacje i co dalej? Perspektywy na jesień i ryzyko czwartej fali zachorowań na COVID-19

Mikołaj Ziółkowski /SOIAR ponownie zaapelował w imieniu Rady o kontynuację dialogu strony rządowej z branżami najbardziej poszkodowanych lockdownem: „Te sektory ani budżet Państwa nie przetrwają czwartego lockdownu. Apelujemy o to, by wakacje wykorzystać na potwierdzenie jasnej strategii dla przedsiębiorców, dostawców i odbiorców usług. Naszym zdaniem potrzebne jest wdrożenie zarówno rozwiązań budżetowych (np. finansowanie przez Państwo rapid-testów dla niezaszczepionych), jak i społecznych (wypracowanie komunikacji dotyczącej dostępu do usług/wydarzeń/miejsc dla 3 grup – zaszczepionych, ozdrowieńców i przetestowanych, zgodnie z certyfikatem covidowym, obowiązującym od 1 lipca w całej EU).

Jest szansa, że takie działania uchronią nasze sektory przed groźbą ponownego zamknięcia jesienią. Warto rozsądnie wykorzystać efekty, jakie daje narodowy program szczepień oraz unijny certyfikat, który w wielu innych krajach EU już jest uznawany jako pass umożliwiający uczestnictwo w koncertach, kongresach czy targach.

Równie ważne jest też uruchomienie funduszy gwarancyjnych dla organizatorów spotkań i wydarzeń, tak jak dzieje się to np. w Austrii, Danii, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech. Tego typu rozwiązania będą skuteczną zachętą dla zleceniodawców, by odważyli się w „new normal” na bezpieczną realizację swoich wydarzeń.

Nasza argumentacja została przyjęta przychylnie przez Wiceministra P. Patkowskiego oraz Prezesa P. Borysa. Dziękując obu Panom za merytoryczną rozmowę mamy nadzieję na kontynuację tych wątków w najbliższym czasie.

Wakacje miną szybko…